Czyszczenie kominka – kiedy i jak to zrobić?

Dom i wnętrze

Duża liczba pożarów domów zaczyna się, gdy kreozot (substancja chemiczna zawierająca węgiel) gromadzi się we wnętrzu komina. Mimo to niektórzy właściciele domów nadal lekceważą to poważne ryzyko i nie podejmują odpowiednich kroków, jeśli chodzi o czyszczenie kominków. Kiedy domy były ogrzewane tylko piecami, przed rewolucją przemysłową poszukiwano kominiarzy, ponieważ XIX-wieczni właściciele domów zdawali sobie sprawę, jak ważny jest czysty komin, aby uniknąć pożarów domów.

 

W XXI wieku unikanie pożaru domu jest równie ważne. Mimo że większość współczesnych właścicieli domów używa swoich kominków do przytulności lub ma zdalnie sterowane płomienie gazu ziemnego do podsycania ognia, większość nadal używa drewna do spalania i jest podatna na gromadzenie się kreozotu w przepustnicach i przewodach kominowych. Właściciele domów są zachęcani do sprawdzania kominów pod kątem nagromadzenia kreozotu i czyszczenia w razie potrzeby wiosną każdego roku.

 

Pożary w kominach charakteryzują się głośnymi trzaskami lub trzaskami i dużą ilością gęstego dymu z przewodu kominowego, ale często pozostają niezauważone przez właściciela domu. Pożary w kominach są często wybuchowe i często zdarza się, że sąsiedzi słyszą eksplozje i ostrzegają właściciela domu. Pożary w kominach mogą płonąć w ekstremalnie wysokich temperaturach.

 

Te bardzo gorące pożary osłabią murowaną strukturę komina po nagromadzeniu się pozostałości kreozotu w wystarczających ilościach. Warunki, które mają tendencję do przyciągania nagromadzenia kreozotu, obejmują naturalny brak dopływu powietrza w kominach, spalanie drewna, które nie ma wystarczającej ilości przypraw, oraz chłodne temperatury w kominie, które występują w środowiskach czterosezonowych. Przeciążenie paleniska w celu uzyskania dłuższych pożarów może również przyczynić się do gromadzenia się pozostałości kreozotu w kominie.

 

Jak często należy czyścić komin?

Kiedy należy czyścić kominek? Powinieneś mieć coroczną inspekcję komina przez renomowaną organizację kominiarza. W zależności od tego, jak często używasz kominka do spalania drewna, w kominie nagromadzą się pozostałości kreozotu. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ilość kreozotu przyklejonego do ścian Twojego komina, takich jak wielkość przepływu powietrza do komina i spalanie niewłaściwie wysezonowanego drewna, które sprzyjają takiemu gromadzeniu się. Kreozot będzie również gromadził się w kominie, jeśli w palenisku znajduje się niespalone drewno.

 

Nie ma „twardej i stanowczej” zasady, jak często czyścić kominek i komin. Badanie przeprowadzone przez doświadczonego kominiarza to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy Twój komin, murowany lub metalowy, wymaga czyszczenia.

 

Nowoczesne prefabrykowane metalowe kominy są specjalnie poddawane obróbce, aby wytrzymać wysokie temperatury podczas pożaru komina bez doznania poważnych uszkodzeń. Jeśli ulegną uszkodzeniu w wyniku pożaru komina, profesjonalną rekomendacją jest zaprzestanie korzystania z kominka do czasu wymiany urządzenia.

Dom i wnętrze
Ozdoby z płyty MDF

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to materiał drewnopochodny, najczęściej wykorzystywany w meblarstwie i wykończeniach wnętrz. Wykonana jest na bazie rozwłóknionej tkaniny drzewnej. Płyta MDF jest płytą pilśniową, w której skład wchodzą wióry drzewne o średniej wielkości. Utwardza się je specjalnie do tego stworzonymi preparatami, które zwiększają parametry płyty …

Dom i wnętrze
Przełam nowoczesność we wnętrzach

Niektóre style aranżacji wnętrz mogą być oczywiste. Ale wiele z najbardziej pożądanych i wpływowych stylów projektowych ostatnich kilku lat wymaga nieco więcej wyjaśnień… a kiedy nowy wygląd zapożycza się z innych, bardziej ugruntowanych stylów lub nada świeżego akcentu ukochanemu klasykowi, staną się bardziej skomplikowane. Jeśli nie możesz odróżnić minimalistycznego wnętrza …

Dom i wnętrze
Jak wykończyć mieszkanie na wynajem ?

Dziś wiele osób kupuje nieruchomość nie dla siebie, ale jako inwestycję, więc kwestia aranżacji mieszkania na wynajem jest bardzo istotna. W tym artykule przyjrzymy się, jak uatrakcyjnić mieszkanie dla najemcy tak aby w przyszłości zwróciła nam się ta inwestycja. Właściciele chcący wynająć mieszkanie często zadają te same pytania: Jak należy …