Ozdoby z płyty MDF

Dom i wnętrze

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to materiał drewnopochodny, najczęściej wykorzystywany w meblarstwie i wykończeniach wnętrz. Wykonana jest na bazie rozwłóknionej tkaniny drzewnej.

Płyta MDF jest płytą pilśniową, w której skład wchodzą wióry drzewne o średniej wielkości. Utwardza się je specjalnie do tego stworzonymi preparatami, które zwiększają parametry płyty wpływające na jej wytrzymałość.

W sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są najczęściej płyty MDF o standardowych wymiarach, różniące się między sobą jakością i grubością. Są stosunkowo łatwe w wykrawaniu zgodnym z ich późniejszym przeznaczeniem. Dostępne są też nieco mniejsze, pojedyncze formatki płyty.

Niewątpliwą zaletą płyty MDF jest z pewnością fakt, że nadaje się do samodzielnej obróbki. Dzięki temu stanowi ona najlepszy materiał do wykonywania wszelkich akcesoriów DIY (do it yourself) i elementów dekoracyjnych do upiększania wnętrz.

Płyta MDF jest znakomitym materiałem do gruntowania i szlifowania. Doskonale sprawdza się przy grawerowaniu ornamentów, frezowaniu (metoda zdobienia płyty) czy do obróbki skrawaniem. Dzięki tak ogromnym możliwościom, z łatwością można stworzyć z niej ozdobę na ścianie mebli czy paneli ściennych 3D. W ten sposób dekoruje się także listwy wykończeniowe, cokoły czy drzwi.

Płyta MDF jest elastyczna. Bez problemu można zginać jej powierzchnię. Ponadto, jej powierzchnia świetnie nadaje się do wykończenia farbą. Można też pokrywać ją olejami i laminatami, gdyż płyta nie chłonie wilgoci, nie wypacza się przez to, a zachowuje swój pierwotny kształt i wymiary.

Z płyty MDF wykonywać można niewielkie dekoracje, które najbardziej popularne są w okresie świątecznym. Znakomicie sprawdza się również podczas produkcji mebli, zwłaszcza dla pasjonatów własnych meblarskich inicjatyw. Można stworzyć z niej stylowe szafki, unikalne komody, a nawet ozdobne, przesuwne drzwi. Płyta MDF wykorzystywana jest także w konstrukcji mebli kuchennych i łazienkowych.

Dom i wnętrze
Przełam nowoczesność we wnętrzach

Niektóre style aranżacji wnętrz mogą być oczywiste. Ale wiele z najbardziej pożądanych i wpływowych stylów projektowych ostatnich kilku lat wymaga nieco więcej wyjaśnień… a kiedy nowy wygląd zapożycza się z innych, bardziej ugruntowanych stylów lub nada świeżego akcentu ukochanemu klasykowi, staną się bardziej skomplikowane. Jeśli nie możesz odróżnić minimalistycznego wnętrza …

Dom i wnętrze
Jak wykończyć mieszkanie na wynajem ?

Dziś wiele osób kupuje nieruchomość nie dla siebie, ale jako inwestycję, więc kwestia aranżacji mieszkania na wynajem jest bardzo istotna. W tym artykule przyjrzymy się, jak uatrakcyjnić mieszkanie dla najemcy tak aby w przyszłości zwróciła nam się ta inwestycja. Właściciele chcący wynająć mieszkanie często zadają te same pytania: Jak należy …

Dom i wnętrze
Jak prać skutecznie? Jak pozbyć się plam?

Wychodzisz na kolację i upuszczasz pokryty sosem widelec na swoją białą sukienkę. Dziecko bawi się się na zewnątrz i zdajesz sobie sprawę, że jego kolana są pokryte plamami trawy. Dajesz swojemu ukochanemu kilka dodatkowych buziaków, ale zostawiasz szminkę na jego kołnierzyku. Spędzamy tyle czasu w naszych ulubionych ubraniach, że to …