Jak urządzić biuro lub kącik do pracy?

Dom i wnętrze

W obecnej sytuacji biura domowe są bardzo istotnym tematem w wielu branżach. Wiele zadań związanych z pracą można wykonywać w domu, a pracodawcy są tego coraz bardziej świadomi. Każda osoba musi zaaranżować odpowiednią przestrzeń, która będzie służyć jako domowe biuro, ale istnieje wiele sposobów jej wyposażenia. Każda osoba ma określone warunki przestrzenne, a także określony zawód lub zadania, które wymagają określonego sprzętu. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć naprawdę piękną i wygodną przestrzeń do pracy.

Kącik czy osobne pomieszczenie jako domowe biuro?

Zasadniczo istnieją dwie opcje biura domowego. Może to być kącik do pracy w innym pomieszczeniu, takim jak salon, sypialnia, korytarz, kuchnia, gabinet… Ale prawdopodobnie będziesz bardziej produktywny w dedykowanym pokoju, w którym znajdziesz ciszę i spokój. Może to być wyremontowany pokój gościnny, pomieszczenie gospodarcze lub inne dostępne dla Ciebie pomieszczenie. Oczywiście ostatecznie wszystko zależy od tego, ile masz dostępnego miejsca. Jeśli masz wolny pokój, zdecydowanie poleca się z niego skorzystać, zwłaszcza jeśli praca w domu to Twoja nowa rzeczywistość (nawet jeśli tylko tymczasowo). Zawsze wskazane jest oddzielenie pracy od innych zajęć, w przeciwnym razie będziesz miał wrażenie, że pracujesz cały dzień. Dlatego Twoje domowe biuro nie powinno być stołem jadalnym, kanapą lub czymś podobnym. Nawet jeśli nie masz osobnego pokoju, możesz skorzystać z wybranego przez siebie sprzętu biurowego i urządzić mały, ale atrakcyjny kącik do pracy.

Jak wyposażyć domowe biuro?

Głównym meblem do domowego biura jest biurko lub stół komputerowy. Uzupełnij go szufladami, półkami i regałami o różnej wysokości, a nawet szafkami. Należy również zwrócić uwagę na wybór wygodnego i ergonomicznie zaprojektowanego krzesła. Ból pleców i produktywność nie idą w parze.

Znajdź biurko o odpowiednim kształcie i rozmiarze. Powierzchnia robocza powinna być na tyle duża, aby wszystko było pod ręką. Jeśli pracujesz na komputerze, pamiętaj, że ten sprzęt zajmie sporą część biurka, ale będziesz potrzebować też dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Idealnym rozwiązaniem jest komoda lub szuflady (również na kółkach) lub półka czy dwie nad biurkiem. Jeśli twoja praca wymaga również użycia drukarki, musisz pamiętać o skrawku miejsca dla niej. Zwykle znajduje się pod stołem lub na dedykowanej półce, ale nadal będziesz potrzebować miejsca na papier, aby zachować porządek. Rozmieszczając meble, pamiętaj o źródłach światła. Dobrze jest zadbać o wystarczającą ilość światła zarówno w dzień, jak i w nocy. Ustaw biurko w pobliżu okna, ale nie zapomnij o lampie biurkowej. Wygodnym miejscem na domowe biuro może być kącik salonu, w którym można postawić narożne biurko. Jeśli chcesz urządzić domowe biuro w swojej sypialni, powinieneś postawić biurko z boku, z dala od łóżka.

Każda inwestycja w dobry sprzęt biurowy (również w domu) to długa droga. Wysokiej jakości sprzęt nie tylko starcza na dłużej, ale także trzeba brać pod uwagę dobre samopoczucie i zdrowie. Siedząc na krześle, usiądź prosto, podczas gdy wysokość stołu musi zapewniać, że łokcie znajdują się na tej samej wysokości co blat stołu. Dostosuj wysokość krzesła tak, aby kolana znajdowały się na poziomie bioder lub nieco niżej. Zalecane jest zastosowanie podnóżka – dzięki któremu poczujesz się bardziej komfortowo i zapobiegniesz zimnym stopom podczas dłuższego siedzenia.

Dodatkowe praktyczne wskazówki

Wybierając sprzęt biurowy, a zwłaszcza akcesoria, kieruj się minimalistycznym nastawieniem. Na stole powinny znajdować się tylko rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Chociaż możesz nadać osobisty charakter przedmiotom, takim jak kwiaty lub zdjęcie, powinieneś trzymać powierzchnię roboczą wolną od nieużywanych przedmiotów. Utrzymuj stół w porządku i regularnie czyść, a także uporządkuj kable, które mogą się szybko gromadzić. Aby poczuć się bardziej komfortowo, nie zapominaj o zapachach, które mogą być ważniejsze dla atmosfery i skupienia, niż mogłoby się wydawać. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie kreatywności, musisz urządzić swoje domowe biuro w sposób, który odzwierciedla tę kreatywność. Spraw, aby atmosfera była dynamiczna, a jednocześnie dopasowana estetycznie; nad stołem lub obok niego można powiesić zdjęcia „moodboardowe”, które Cię zainspirują.

 

Dom i wnętrze
Ozdoby z płyty MDF

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to materiał drewnopochodny, najczęściej wykorzystywany w meblarstwie i wykończeniach wnętrz. Wykonana jest na bazie rozwłóknionej tkaniny drzewnej. Płyta MDF jest płytą pilśniową, w której skład wchodzą wióry drzewne o średniej wielkości. Utwardza się je specjalnie do tego stworzonymi preparatami, które zwiększają parametry płyty …

Dom i wnętrze
Przełam nowoczesność we wnętrzach

Niektóre style aranżacji wnętrz mogą być oczywiste. Ale wiele z najbardziej pożądanych i wpływowych stylów projektowych ostatnich kilku lat wymaga nieco więcej wyjaśnień… a kiedy nowy wygląd zapożycza się z innych, bardziej ugruntowanych stylów lub nada świeżego akcentu ukochanemu klasykowi, staną się bardziej skomplikowane. Jeśli nie możesz odróżnić minimalistycznego wnętrza …

Dom i wnętrze
Jak wykończyć mieszkanie na wynajem ?

Dziś wiele osób kupuje nieruchomość nie dla siebie, ale jako inwestycję, więc kwestia aranżacji mieszkania na wynajem jest bardzo istotna. W tym artykule przyjrzymy się, jak uatrakcyjnić mieszkanie dla najemcy tak aby w przyszłości zwróciła nam się ta inwestycja. Właściciele chcący wynająć mieszkanie często zadają te same pytania: Jak należy …