Jak wybrać oświetlenie do wnętrza?

Dom i wnętrze

Myśląc o wyglądzie danej przestrzeni oraz tworzeniu odpowiedniej atmosfery w domu, nie można zapomnieć o oświetleniu,które może być jednym z podstawowych elementów. Jaśniejsze światła mogą sprawić, że poczujesz się czujny i obudzony, podczas gdy ciemniejsze, bardziej miękkie światła mogą być relaksujące i wywoływać sen. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie swoich wnętrz? Sprawdź kilka rad poniżej.

Zrób plan oświetlenia

Jeśli zaczynasz od zera lub remontujesz pokój, utwórz krótki opis lub plan oświetlenia, który zajmie się najistotniejszymi kwestiami. Zastanów się, jakie czynności odbywają się w każdym pokoju (jedzenie, relaks, praca), kluczowe cechy pomieszczenia, które chcesz podkreślić i jakie granice architektoniczne musisz wziąć pod uwagę. Zastanów się nad stylem, skalą, mocą, a nawet temperaturą barwową świateł, zanim zaczniesz pospiesznie podejmować decyzje projektowe. Wczesne planowanie zmniejsza bóle głowy i podejmowanie pospiesznych decyzji w ostatniej chwili.

Zastosuj warstwowe podejście do oświetlenia z różnymi źródłami światła na różnych poziomach, aby stworzyć atmosferę i zainteresowanie w pomieszczeniu. Użyj oświetlenia, aby w pełni wykorzystać wielkość i kształt pomieszczenia – oświetlenie skierowane w górę sprawia, że ​​pokój wydaje się większy, nisko zawieszone wisiorki stworzą iluzję wysokości, a skupiska oświetlenia sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się przytulniejsze.

Upewnij się, że oświetlenie jest pomocne

Zastanów się, jakie zadania możesz wykonywać w każdym pomieszczeniu, w którym oświetlenie może na Ciebie wpłynąć lub pomóc w czynnpściach.. Gotowanie wymaga bardziej skoncentrowanego oświetlenia, dlatego przydatne jest połączenie jasnych opraw typu downlight i oświetlenia wnękowego, w szafkach i nad blatami kuchennymi. Do czytania lepsze jest elastyczne i kierunkowe oświetlenie skierowane z dala od Ciebie. Pomieszczenia proszkowe wymagają kombinacji świateł bocznych i opraw typu downlight. Ściemniacze szybko staną się Twoim nowym najlepszym przyjacielem, zapewniając energooszczędny i skuteczny sposób na szybką zmianę atmosfery i ciepła w pomieszczeniu.

Żarówki, które wybierzesz, powinny być czymś więcej niż tylko refleksją, pędząc po supermarkecie, gdy zdasz sobie sprawę, że się popsuły. Powinieneś rozważyć następujące kwestie:

  • Jak jasno potrzebujesz aby było w twojej przestrzeni ( ilość watów)
  • Jaką atmosferę starasz się osiągnąć (temperatura barwowa, np. niższa temperatura jest bardziej zbliżona do blasku świec, a wyższa do niebieskiego nieba na zewnątrz)
  • Czy należy wziąć pod uwagę efektywność energetyczną (dla częściej używanych świateł)
  • Czy starasz się stworzyć projekt lub centralną deklarację (ze skalą, kształtem lub kolorami)?

Funkcjonalność i spójność

Użyj oświetlenia, aby subtelnie (lub nie tak subtelnie) skoncentrować się na ścianie, elemencie architektonicznym lub kluczowym dobytku (takim jak skórzana sofa z mahoniu lub skrzydlaty fotel). Lampy naścienne, symetrycznie rozmieszczone po obu stronach lustra nad kominkiem, dodadzą pomieszczeniu ciepła, wyrafinowania i elegancji.
Reflektory działają dobrze na środku stołu w jadalni, aby przyciągnąć ludzi do centralnego miejsca w domu.
Nocne przerwy w łazience pogarszają ostre oświetlenie, które po naciśnięciu przełącznika powoduje chwilową ślepotę. Zainwestuj w kierunkowe oświetlenie na poziomie podłogi w korytarzach, klatkach schodowych i łazience, aby stworzyć subtelne ciepło i przewodnik.

Zachowaj spójne motywy, schematy kolorów i wykończenia materiałów w całym domu, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Zbyt wiele różnych stylów w obskurnym szyku w całym domu może być mylące dla oka i powodować niepokój. Neutralne, jaśniejsze odcienie otworzą przestrzeń i sprawią, że będzie ona wydawała się większa, wyraziste akcenty kolorystyczne (np. poprzez abażury) dodadzą zainteresowania, a ciemniejsze odcienie dodadzą luksusu i przytulności. Zachowaj prostotę i spójność.

 

Dom i wnętrze
Dom i Wnętrze: Blogi Pełne Inspiracji do Tworzenia Przestrzeni Marzeń

Dom to przestrzeń, w której spędzamy najwięcej czasu. To miejsce, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się i przeżyć chwile pełne emocji. Wnętrze domu odzwierciedla naszą osobowość i styl życia. Bez względu na to, czy jesteśmy minimalistami, czy preferujemy bogate wzory i kolorowe akcenty, z pewnością znajdziemy blogi pełne inspiracji, które …

Dom i wnętrze
Jesienne Inspiracje do Wnętrz: Tworzenie Przytulnego Klimatu w Domu

Jesień to pora roku, która zachwyca swoją paletą barw i atmosferą. Piękne, ciepłe odcienie liści, delikatne zmieniające się światło i delikatny wiatr wprowadzają nas w odpowiedni nastrój. Dlatego też warto przenieść tę magiczną aurę również do wnętrz naszego domu. Tworzenie przytulnego klimatu w domu to prawdziwe sztuki, ale z pewnością …

Dom i wnętrze
Elektrycy – Ekspert w Dziedzinie Elektryki dla Twojego Domu i Wnętrza

Elektrycy to niewątpliwie ekspert w dziedzinie elektryki, którzy są niezastąpieni w każdym domu i wnętrzu. Bez ich umiejętności i wiedzy większość naszych codziennych czynności byłoby niemożliwych. Dlatego warto poznać ich rolę i zadania, aby móc skorzystać z ich usług w pełni. Elektryk to zawód, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy …