Jak wybrać oświetlenie do wnętrza?

Dom i wnętrze

Myśląc o wyglądzie danej przestrzeni oraz tworzeniu odpowiedniej atmosfery w domu, nie można zapomnieć o oświetleniu,które może być jednym z podstawowych elementów. Jaśniejsze światła mogą sprawić, że poczujesz się czujny i obudzony, podczas gdy ciemniejsze, bardziej miękkie światła mogą być relaksujące i wywoływać sen. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie swoich wnętrz? Sprawdź kilka rad poniżej.

Zrób plan oświetlenia

Jeśli zaczynasz od zera lub remontujesz pokój, utwórz krótki opis lub plan oświetlenia, który zajmie się najistotniejszymi kwestiami. Zastanów się, jakie czynności odbywają się w każdym pokoju (jedzenie, relaks, praca), kluczowe cechy pomieszczenia, które chcesz podkreślić i jakie granice architektoniczne musisz wziąć pod uwagę. Zastanów się nad stylem, skalą, mocą, a nawet temperaturą barwową świateł, zanim zaczniesz pospiesznie podejmować decyzje projektowe. Wczesne planowanie zmniejsza bóle głowy i podejmowanie pospiesznych decyzji w ostatniej chwili.

Zastosuj warstwowe podejście do oświetlenia z różnymi źródłami światła na różnych poziomach, aby stworzyć atmosferę i zainteresowanie w pomieszczeniu. Użyj oświetlenia, aby w pełni wykorzystać wielkość i kształt pomieszczenia – oświetlenie skierowane w górę sprawia, że ​​pokój wydaje się większy, nisko zawieszone wisiorki stworzą iluzję wysokości, a skupiska oświetlenia sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się przytulniejsze.

Upewnij się, że oświetlenie jest pomocne

Zastanów się, jakie zadania możesz wykonywać w każdym pomieszczeniu, w którym oświetlenie może na Ciebie wpłynąć lub pomóc w czynnpściach.. Gotowanie wymaga bardziej skoncentrowanego oświetlenia, dlatego przydatne jest połączenie jasnych opraw typu downlight i oświetlenia wnękowego, w szafkach i nad blatami kuchennymi. Do czytania lepsze jest elastyczne i kierunkowe oświetlenie skierowane z dala od Ciebie. Pomieszczenia proszkowe wymagają kombinacji świateł bocznych i opraw typu downlight. Ściemniacze szybko staną się Twoim nowym najlepszym przyjacielem, zapewniając energooszczędny i skuteczny sposób na szybką zmianę atmosfery i ciepła w pomieszczeniu.

Żarówki, które wybierzesz, powinny być czymś więcej niż tylko refleksją, pędząc po supermarkecie, gdy zdasz sobie sprawę, że się popsuły. Powinieneś rozważyć następujące kwestie:

  • Jak jasno potrzebujesz aby było w twojej przestrzeni ( ilość watów)
  • Jaką atmosferę starasz się osiągnąć (temperatura barwowa, np. niższa temperatura jest bardziej zbliżona do blasku świec, a wyższa do niebieskiego nieba na zewnątrz)
  • Czy należy wziąć pod uwagę efektywność energetyczną (dla częściej używanych świateł)
  • Czy starasz się stworzyć projekt lub centralną deklarację (ze skalą, kształtem lub kolorami)?

Funkcjonalność i spójność

Użyj oświetlenia, aby subtelnie (lub nie tak subtelnie) skoncentrować się na ścianie, elemencie architektonicznym lub kluczowym dobytku (takim jak skórzana sofa z mahoniu lub skrzydlaty fotel). Lampy naścienne, symetrycznie rozmieszczone po obu stronach lustra nad kominkiem, dodadzą pomieszczeniu ciepła, wyrafinowania i elegancji.
Reflektory działają dobrze na środku stołu w jadalni, aby przyciągnąć ludzi do centralnego miejsca w domu.
Nocne przerwy w łazience pogarszają ostre oświetlenie, które po naciśnięciu przełącznika powoduje chwilową ślepotę. Zainwestuj w kierunkowe oświetlenie na poziomie podłogi w korytarzach, klatkach schodowych i łazience, aby stworzyć subtelne ciepło i przewodnik.

Zachowaj spójne motywy, schematy kolorów i wykończenia materiałów w całym domu, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Zbyt wiele różnych stylów w obskurnym szyku w całym domu może być mylące dla oka i powodować niepokój. Neutralne, jaśniejsze odcienie otworzą przestrzeń i sprawią, że będzie ona wydawała się większa, wyraziste akcenty kolorystyczne (np. poprzez abażury) dodadzą zainteresowania, a ciemniejsze odcienie dodadzą luksusu i przytulności. Zachowaj prostotę i spójność.

 

Dom i wnętrze
Meble fornirowane – co to znaczy i dlaczego warto wybrać?

Jeśli planujesz zakup mebli do swojego dom-u lub mieszkania, to na pewno natknąłeś się na termin “meble fornirowane”. Co to takiego i dlaczego warto się nimi zainteresować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Czym są meble fornirowane? Fornirowanie to proces wykończenia mebla, w którym na powierzchnię materiału, zwykle …

Dom i wnętrze
Meble DIY – jak zrobić je samemu i oszczędzić?

Meble DIY, czyli meble zrób to sam, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić na zakupie mebli, ale jednocześnie posiadają pewne umiejętności manualne i chęci do tworzenia czegoś samodzielnie. W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić meble samemu i oszczędzić na ich zakupie. Wybór projektu mebla Na początku warto zdecydować, …

Dom i wnętrze
Skąd ludzie mają pieniądze na dom? Poznaj sposoby na zdobycie funduszy na wymarzone mieszkanie

Marzenie o własnym domu to marzenie wielu osób. Jednak, jak się okazuje, nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup lub budowę. Skąd zatem ludzie mają pieniądze na dom? W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na zdobycie funduszy na wymarzone mieszkanie. Kredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób na sfinansowanie …