Surfinie. Idealne kwiaty na balkon.

Dom i wnętrze

Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje nadejścia wiosny. Zbiega się to z odnowieniem poczucia energii, chęcią przebywania na świeżym powietrzu i momentem, w którym osoby z zapałem ogrodniczym mogą tchnąć nowe życie w swoje ogrody lub balkony, sadząc wiosenne kwiaty.

Jakie kwiaty będą odpowiednie na zieloną ścianę na balkonie? Informacje

Jeśli zastanawiasz się nad uprawą wertykalną i zastanawiasz się, jakie konkretnie gatunki roślin przetrwają próbę na otwartej przestrzeni – nie martw się, wybór jest znacznie szerszy niż mogłoby się wydawać. W sezonowym ogrodzie wertykalnym odpowiednie będą prawie wszystkie gatunki balkonowe – najważniejsze jest to, aby dane kwiaty miały odpowiednią wielkość bryły korzeniowej. Dostępne rośliny pozwalają tworzyć zarówno wielobarwne kompozycje kwiatowe, jak i skromne zielone ogrody.

O czym musisz pamiętać, jeśli już ustaliłeś korzystną wielkość korzeni? Przede wszystkim sprawdź, ile słońca jest na Twoim balkonie. Jeśli taras jest raczej zacieniony, polecamy rozważyć bluszcz, barwinek, pachysandra terminalis i veronica. Ogólnie rzecz biorąc, dobrym wyborem będą wszystkie gatunki roślin o dużych liściach, które nie tolerują ekspozycji na światło słoneczne – należy je chronić przed porażeniem słonecznym sadząc je w cieniu.

Jeśli na balkonie jest dużo słońca, sytuacja jest zupełnie inna. Wtedy warto zastanowić się nad wykorzystaniem różnobarwnej heuchery, rozchodnika, lawendy, kocimiętki oraz różnych traw ozdobnych. Świetnym wyborem będą również zioła takie jak mięta, melisa, bazylia, tymianek i szałwia. Później możesz je zerwać z zielonej ściany, zaparzyć lub użyć jako przyprawy!
Z typowych kwiatów na balkon poleca się rzede wszystkim pelargonie, petunie, begonie, lobelie, surfinie, kocanki, ruchliwe jaszczurki i pokrzywki. Mieszając poszczególne gatunki otrzymasz sezonowy ogród wertykalny we wszystkich kolorach tęczy.

Surfinie czyli idealne rośliny na balkon

Petunie Surfinia to roślina stworzona przez człowieka, stworzona przez szereg mistrzowskich krzyżówek i hybryd. Surfinie faktycznie rozwinęły się z Petunia nyctaginiflora i Petunia violacea. Ten ostatni nadaje płatkom surfinii niepowtarzalny kolor, dzięki czemu nadają się szczególnie do wiszących koszy na werandzie. Charakteryzują się krzaczastą, wielorozgałęzioną rośliną, która może osiągnąć wysokość do 60 cm.

Po zlokalizowaniu i zakupie wysokiej jakości rośliny w sklepie ważne jest, aby znaleźć dla niej idealne miejsce w swoim domu. Petunia Surfinia to pełnosłoneczna roślina jednoroczna, która dobrze znosi ciepło. Surfinia potrzebuje dużej ilości światła, aby móc zakwitnąć, dlatego dla idealnego kwitnienia zalecane jest jasne miejsce, jak najbardziej dobrym wyborem będzie balkon.

Najlepszy czas na sadzenie kwiatów to połowa wiosny lub wczesne lato, po przejściu groźby mrozu. Uważaj, aby wiosną nie wynieść rośliny na zewnątrz. Jeśli nadal istnieje ryzyko przymrozków w Twojej okolicy, trzymaj roślinę w bezpiecznym pomieszczeniu, zachowując ostrożność w pojemniku. Surfinia przetrwa od późnej wiosny, przez lato, aż do końca jesieni.

Surfinia Petunia to roślina o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Aplikacja nawozu lub kompostu zapewni optymalną wydajność roślin. Surfinia lubi być “karmiona” nawozem raz w miesiącu. W ten sposób zachowa swoje uderzające kolory i będziesz mógł cieszyć się swoim Surfiniami bez końca. Upewnij się, że nakładasz nawóz nisko na ziemię, w pobliżu głównej łodygi rośliny, unikając zwilżania listowia rośliny, aby uzyskać szybkie wchłanianie i wykorzystanie. Petunia wymaga dobrego poziomu nawilżenia, ale musi być dobrze osuszona. Ważne jest, aby zapewnić dobry drenaż zarówno w pojemnikach, jak i w kształtowaniu krajobrazu, aby zapobiec chorobom takim jak zgnilizna korzeni. Otwory drenażowe, podwyższone ogrody kwiatowe i odpowiedni skład gleby to trzy świetne sposoby zapobiegania gniciu korzeni i pomagania roślinom w utrzymaniu zdrowego poziomu wilgoci. Petunie są również odporne na suszę.

Niezależnie od tego, czy sadzisz je w doniczkach, czy w ogrodzie, dobrą praktyką jest sadzenie surfinii na żyznej glebie bez wapna, bogatej w materiał organiczny, jeśli to możliwe. Sztuczka polega na dodaniu piasku i odłamków kory w celu ułatwienia drenażu gleby. Surfinie to bardzo odporne rośliny, które mogą dobrze kwitnąć do jesieni: wiosną należy je podlewać co 2-3 dni i codziennie przez całe lato.
W przypadku nasion przećwicz wysiew na tacy w pomieszczeniu, w domu, począwszy od lutego/marca. Po prostu dociśnij nasiona, aby przykleić się do specjalnej „mieszanki gleby do sadzonek”, bez ich zakrywania. Podlewaj regularnie, aby zachować wilgoć, ale nie za dużo. Kiedy wyskoczą pierwsze liście surfinii, przesadź je do doniczek szkółkarskich i poczekaj, aż minią ostatnie mrozy, zanim posadzisz je na zewnątrz.

Dom i wnętrze
Ozdoby z płyty MDF

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to materiał drewnopochodny, najczęściej wykorzystywany w meblarstwie i wykończeniach wnętrz. Wykonana jest na bazie rozwłóknionej tkaniny drzewnej. Płyta MDF jest płytą pilśniową, w której skład wchodzą wióry drzewne o średniej wielkości. Utwardza się je specjalnie do tego stworzonymi preparatami, które zwiększają parametry płyty …

Dom i wnętrze
Przełam nowoczesność we wnętrzach

Niektóre style aranżacji wnętrz mogą być oczywiste. Ale wiele z najbardziej pożądanych i wpływowych stylów projektowych ostatnich kilku lat wymaga nieco więcej wyjaśnień… a kiedy nowy wygląd zapożycza się z innych, bardziej ugruntowanych stylów lub nada świeżego akcentu ukochanemu klasykowi, staną się bardziej skomplikowane. Jeśli nie możesz odróżnić minimalistycznego wnętrza …

Dom i wnętrze
Jak wykończyć mieszkanie na wynajem ?

Dziś wiele osób kupuje nieruchomość nie dla siebie, ale jako inwestycję, więc kwestia aranżacji mieszkania na wynajem jest bardzo istotna. W tym artykule przyjrzymy się, jak uatrakcyjnić mieszkanie dla najemcy tak aby w przyszłości zwróciła nam się ta inwestycja. Właściciele chcący wynająć mieszkanie często zadają te same pytania: Jak należy …