Układanie parkietu w jodełkę – jak zrobić to dobrze?

Dom i wnętrze

Czy jesteś zakochany w popularnej, ponadczasowej, klasycznej podłodze w stylu Jodełka? Jest to całkowicie zrozumiałe z całym jej charakterem i urokiem, a także z dostępnością w laminacie. Stylowa i praktyczna w przystępnej cenie. Podczas gdy laminat jest często bardzo łatwy w montażu, instalacja laminatu w jodełkę często powoduje, że początkujący monterzy i zapaleni majsterkowicze mają spore problemy i dużo pytań. Poniżej z pewnością znajdziesz odpowiedzi na większość z nich.

Jak samodzielnie dopasować podłogę w jodełkę?

Jeśli masz doświadczenie w montażu podłóg i jesteś pewny, że to zrobisz, nasz przewodnik krok po kroku powinien umożliwić Ci udane dopasowanie podłóg laminowanych w jodełkę. Jeśli jednak jesteś entuzjastą majsterkowania, upewnij się, że uważnie przeczytałeś nasz przewodnik i masz pewność, że dobrze montujesz podłogę, ponieważ niewłaściwa instalacja spowoduje utratę gwarancji.

Zaleca się dokładne zapoznanie się z instrukcją przed instalacją i uważne przestrzeganie zasad. Niewłaściwa instalacja spowoduje utratę gwarancji.
Twoja podłoga musi być aklimatyzowana przez co najmniej 48 godzin. Aby to zrobić, zostaw podłogę w pomieszczeniu, w którym będzie układana, z otwartymi pudłami. Po otrzymaniu podłogi otrzymasz parzystą liczbę desek A i B. Zaleca się rozdzielenie ich na dwa stosy przed instalacją.
Podczas montażu podłogi ważne jest, aby pamiętać, że każda deska jest zaprojektowana z czterostronnym systemem zatrzaskowym, aby umożliwić łatwe wsuwanie się desek jedna w drugą. Do stworzenia klasycznego wzoru w jodełkę będziesz potrzebować deski A i deski B (rodzaj deski należy zapisać na podstawie). Można to osiągnąć, wsuwając krótszy bok deski w dłuższy bok deski pod średnim kątem.

Zalecane narzędzia, które możesz potrzebować przed rozpoczęciem montażu podłóg laminowanych w jodełkę, są wymienione poniżej.

  • Prosta krawędź
  • Podkład podłogowy
  • Frez do podłóg laminowanych
  • Nóź
  • Linijka kwadratowa
  • Taśma miernicza
  • Klej PVA
  • Ołówek
  • Nakolanniki

Gdy masz pewność, że masz odpowiednie narzędzia, czas zabrać się do pracy!

Ekspansja

W zależności od warunków klimatycznych Twoja podłoga będzie się rozszerzać lub kurczyć, dlatego należy zachować odpowiednią odległość od wszelkich stałych konstrukcji, takich jak ściany, podpory, ościeżnic drzwiowych, rur grzejnikowych itp. Nazywa się to szczeliną dylatacyjną. Ta luka powinna być minimum 10 mm, w przypadku stosowania podłóg litych lub warstwowych można dopuścić szczelinę o szerokości 8 mm. Orientacyjnie każdy metr bieżący montowanej podłogi wymaga odstępu 2 mm z każdej strony. Przykładowo dcinek o długości 6 m będzie wymagał szczeliny dylatacyjnej 12 mm z każdej strony podłogi. Większe obszary takie jak obszary narożne lub instalacje obejmujące więcej niż jedno pomieszczenie będą wymagać dodatkowego prześwitu, szczeliny te można ukryć za pomocą profili dylatacyjnych lub listwy scotia.

Układanie podłogi

Projekt w jodełkę należy zazwyczaj rozpocząć od osi centralnej, linią kredową lub prostą. Aby zaznaczyć środek pokoju, krawędź stworzy linia ‘x’, potem druga linia musi się przez nią przecinać pod kątem 90°, aby utworzyć linię „y”. Ustawienie tej osi w górę ma kluczowe znaczenie i dobrą praktyką jest sprawdzenie wszystkich kątów i pomiarów.
Od linii „Y” odmierz 27 mm z każdej strony i zaznacz podłogę liniami „A” i „B” te będą służyły jako linie pomocnicze, ponieważ linia „Y” przebiega przez
punkt centralny dwóch desek. Ze sklejki utwórz deskę startową, będzie do tego potrzebna taka sama długość deski i musi być to kwadrat.
Ułóż deskę startową tak, aby jej górne i dolne rogi były zgodne z linią „B” i tymczasowo przymocuj ją.

Zaleca się ułożenie 3 rzędów w celu określenia odległości do linii „C” i „D”. Powtórz czynność aby po lewej stronie planszy startowej utworzyć dalsze linie pomocnicze. Wszystkie powinny być równoległe do linii „Y”.
Gdy będziesz zadowolony z ustawionego wzoru, usuń deski, a klej można rozłożyć od krawędzi planszy startowej. Umieść pierwszą planszę po lewej stronie
deski startowej z ryflowaną krawędzią do niej i stroną z językiem i końcówką skierowaną w stronę pomieszczenia, z górną częścią deski przechodzącą przez linię „A” i spód deski przechodzący przez linię „B”.
Deska po prawej stronie ponownie z boku wpustu do deski startowej i po stronie pióra i na końcu skierowaną w stronę pokoju można ustawić i zablokować.
Z pierwszą deską, upewnij się, że koniec języka jest z prawej strony a deska jest wyrównana z języki -em lewej deski.
Mając świadomość wytycznych, zawsze można zbudować instalację w ten sposób, rozrusznik można wyjąć w głąb instalacji, aby zakończyć.

 

Dom i wnętrze
Dom i Wnętrze: Blogi Pełne Inspiracji do Tworzenia Przestrzeni Marzeń

Dom to przestrzeń, w której spędzamy najwięcej czasu. To miejsce, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się i przeżyć chwile pełne emocji. Wnętrze domu odzwierciedla naszą osobowość i styl życia. Bez względu na to, czy jesteśmy minimalistami, czy preferujemy bogate wzory i kolorowe akcenty, z pewnością znajdziemy blogi pełne inspiracji, które …

Dom i wnętrze
Jesienne Inspiracje do Wnętrz: Tworzenie Przytulnego Klimatu w Domu

Jesień to pora roku, która zachwyca swoją paletą barw i atmosferą. Piękne, ciepłe odcienie liści, delikatne zmieniające się światło i delikatny wiatr wprowadzają nas w odpowiedni nastrój. Dlatego też warto przenieść tę magiczną aurę również do wnętrz naszego domu. Tworzenie przytulnego klimatu w domu to prawdziwe sztuki, ale z pewnością …

Dom i wnętrze
Elektrycy – Ekspert w Dziedzinie Elektryki dla Twojego Domu i Wnętrza

Elektrycy to niewątpliwie ekspert w dziedzinie elektryki, którzy są niezastąpieni w każdym domu i wnętrzu. Bez ich umiejętności i wiedzy większość naszych codziennych czynności byłoby niemożliwych. Dlatego warto poznać ich rolę i zadania, aby móc skorzystać z ich usług w pełni. Elektryk to zawód, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy …